Masz mnie słuchać, bo ja tak mówię!

Chcesz, żeby twoje dzieci słuchały cię bez zbędnego powtarzania. Chcesz, żeby twoi pracownicy wykonywali zadania bez ciągłego ponaglania. Męczy cię popychanie rzeczy do przodu. Chcesz, żeby ludzie cię słuchali. Ale jak to zrobić, żeby oni też chcieli?

Na początek należy zastanowić się nad tym, dlaczego musisz ciągle powtarzać, ponaglać, przypominać i napominać. Jak to jest, że tobie zależy, podczas gdy inni wydają się być zupełnie niezaangażowani. Bez ciebie nie pamiętają lub z rozmysłem lekceważą swoje obowiązki i zadania.

A przecież byłoby znacznie przyjemniej powiedzieć dziecku tylko raz, że ma odrabiać lekcje. Świat stałby się piękniejszy, gdyby wystarczyło raz poprosić męża, żeby wyrzucił śmieci. O pracy, w której wszyscy stosowaliby się do twoich poleceń już nawet nie wspomnę. Więc dlaczego ci wszyscy ludzie nie słuchają?

Przede wszystkim zacznę od tego, że jeśli ktoś pozostaje głuchy na twoje polecenia, to powtórzenie tego samego po raz setny (często podniesionym głosem i przy użyciu inwektyw) najprawdopodobniej nie pomoże. Również ślepą uliczką jest stosowanie kar i nagród, a znane powiedzenie, że jak nie prośbą to groźbą, to prosta droga donikąd.

Teraz pewnie spodziewasz się dostać garść porad, dzięki którym, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, będziesz sterować ludźmi niczym telewizorem za pomocą pilota. Ale tu nie o magiczne sztuczki chodzi. Chodzi o zrozumienie prostego faktu, że to TY czegoś chcesz i to TOBIE zależy, żeby zrealizować TWÓJ plan. A im bardziej ty napierasz, tym większy opór napotkasz z drugiej strony. Jedni nazywają to buntem, inni trzecią zasadą dynamiki.

I zdaję sobie sprawę, że oczekujesz sposobu na to, żeby to „oni” się zmienili i dostosowali. Jednak wyegzekwowanie od innych robienia tego, czego chcesz ty, wymaga przede wszystkim zmiany w tobie. Bo tak naprawdę nie możesz zmienić innych ludzi. Ale poprzez zmianę swojego zachowania możesz wpłynąć na zachowanie innych. I to jest prawdziwa magia, która potrafi działać cuda.

A o tym co i jak zmienić dowiesz się na najbliższych warsztatach pt. „Dlaczego inni mieliby ciebie słuchać? Rzecz o byciu liderem w domu i w pracy”. Śledźcie WYDARZENIA W Diamentach. Zaproszenie również wkrótce na FB. Do zobaczenia.

 

Czytaj więcej
rozwój
Jedno ciasteczko za daleko.