Moc noworocznego postanowienia

Nadchodzi właśnie nowy rok a wraz z nim wspaniała okazja do dokonania w twoim życiu zmian, o jakich na razie tylko marzysz. Pora na noworoczne postanowienia! Mają naprawdę cudowną moc przemieniania życia i urzeczywistniania marzeń! Nie zniechęcaj się, jeśli nigdy tego nie robiłeś i nie wiesz, jak się do tego zabrać. Nie poddawaj się, jeśli do tej pory nie udało ci się zrealizować poprzednio podjętych postanowień.  Dam wam krótką i łatwą w zastosowaniu instrukcję.

Krok 1. Zrób listę wszystkich istotnych dla ciebie rzeczy, jakie chcesz osiągnąć w 2017 roku. Nie ograniczaj się na tym etapie. Zapisz wszystko. A kiedy lista jest już gotowa, przejrzyj ją skrupulatnie. Jeśli znajdują się na niej zadania typu „just-do-it”, wykreśl je i „po-prostu-zrób” przy najbliższej okazji. Rzeczy nieistotne dla ciebie, które znalazły się na liście, bo dobrze wyglądają albo inni tak robią – do skreślenia. I tak dalej, aż zostaną na liście maksymalnie trzy (3!) postanowienia, z którymi się identyfikujesz, są spójne z twoimi wartościami a ich realizacja poprawi jakość twojego życia.

Krok 2. Pewnie znasz pojęcie celu SMART. Ważne, żeby twoje cele zostały zapisane w taki właśnie sposób. Cel musi być określony, mierzalny, ambitny ale osiągalny i zamknięty w czasie. Weźmy dla przykładu cel: chcę się nauczyć języka angielskiego. Czas już mamy, bo cel należy zrealizować w ciągu roku. No to co będzie ambitne a za razem osiągalne w tym czasie? Jak zmierzyć wyniki? W wakacje jak pojadę na urlop, potrafię komunikować się z obsługą hotelową i mogę prowadzić proste rozmowy z innymi gośćmi. Na koniec roku rozumiem wypowiedzi z radia i telewizji w j. angielskim a także prowadzę w pracy rozmowy w zakresie istotnej dla mnie tematyki (np. ekonomicznej). Już bardziej specyficznie i mierzalnie się nie da! J

Krok 3. A teraz crème de la crème realizacji celów. Działaj! Przygotuj plan działania i do dzieła! Jeśli chcesz wyników, musisz na nie zapracować. Mapy marzeń są na pewno fajne, tak samo jak wiara w prawo przyciągania. I jedno i drugie utrzymuje twoje myśli na kursie. Neurony w twoim mózgu tworzą nowe połączenia, żeby ułatwić ci dotarcie do celu. Ale jeszcze nie zdarzyło się nikomu zostać genialnym skrzypkiem tylko od słuchania koncertów smyczkowych. Opracuj plan i realizuj go! Nie musisz od razu zaplanować działań na cały rok do przodu. Wystarczy, że skupisz się na najbliższym miesiącu lub kwartale. I tak krok po kroku… do osiągnięcia wymarzonego celu!

Czytaj więcej
Rozum czy serce?