Na pchlim targu, czyli co jest warte twojej uwagi?

Na pchlim targu.

W życiu jak na pchlim targu, nie wszystko złoto, co się świeci. Zdarza się, że to, co wydawało się złotem to zwykły tombak. Warto wiedzieć, co warte jest naszej uwagi i korzystać z tej wiedzy w sposób świadomy. Przecież tam, gdzie kierujesz uwagę posyłasz także energię. Obdarzając rzeczy uwagą, wzmacniasz je. A skoro to, na co zwracasz uwagę rośnie w siłę, lepiej, żeby to były rzeczy WŁAŚCIWE. Czyli jakie? Spieszę z odpowiedzią.

Oczekujesz pewnie, że wyliczę na co warto zwracać uwagę i po temacie. Niestety nie istnieje taka lista, nie ma jednej odpowiedzi, ani jednego ogólnie przyjętego standardu, który będzie działał dla każdego. A to dlatego, że różnimy się między sobą fundamentalną rzeczą, jaką jest struktura i hierarchia wartości. To właśnie one stoją u podstaw tego, kim jesteśmy, co myślimy, jakie są nasze przekonania, zachowania i działania. Wartości nas definiują.

No to teraz ja postaram się zdefiniować, czym wartości są. Lubię rozumienie wartości jako czynnika, który uruchamia ludzką motywację. Robimy to, co uważamy za wartościowe. Problem pojawia się wtedy, gdy to, co naszym rozumem definiujemy jako ważne, nie jest tak samo postrzegane przez serce. A dysonans pomiędzy sercem i rozumem nigdy nie prowadzi do czegoś dobrego. Ważne jest, żeby zadbać o spójność systemu wartości na obu tych płaszczyznach.

Jedne wartości mogą być stałe przez całe życie, inne mogą się zmieniać z biegiem czasu. Co innego jest wartościowe dla człowieka młodego, a co innego jest ważne na starość. Dlatego warto co jakiś czas zadać sobie pytanie: co jest dla mnie ważne? Nie tylko zaobserwujesz zmiany w swoim życiu, ale także skorygujesz kierunek, w którym podążasz. Bądź co bądź, głupio będzie pod koniec życia zauważyć, że drabina, po której tak mozolnie wspinałeś się całe życie przystawiona była do niewłaściwej ściany.

W oparciu o wartości stworzysz swoją życiową misję, czyli sformułujesz swój „powód do bycia”. Taka deklaracja jest niezwykle pomocna, kiedy staniesz na rozdrożu życiowych dróg. Jeśli decyzję, którą z nich wybrać podejmiesz w oparciu o swoją misję, z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością mogę powiedzieć, że wybierzesz właściwą drogę. Na końcu będzie czekało na ciebie spełnienie i zadowolenie z życia.

Wreszcie wartości wpływają na wybór odległych życiowych celów i sposobów ich realizacji. W oparciu o nie określisz swoją wizję lub inaczej mówiąc życiową ambicję. Zdecydujesz, co chcesz osiągnąć i jak to zrobisz w zgodzie z samym sobą.

No to już teraz krótko podsumowując, rzeczy warte uwagi to te, zgodne z twoimi wartościami, wypływające z misji i wizji i wzmocnione świadomą decyzją. Uff, ciężka część już za nami, teraz będzie z górki. Wiesz już NA CO kierować uwagę, w następnych wpisach dowiesz się JAK.

Czytaj więcej
Samoocena.